Yelkenli

Sorp

Reşadiye (Sorp, Yelkenli) bucağı, Tatvan-Van karayolunun üzerinde, Van Gölü kıyısında, Tatvan şehir merkezine 28 km. uzaklıkta bulunan ve resmi olarak 1979 yılında köy statüsüne ve daha sonra bucak statüsüne ulaşan bir yerleşim yeridir. Eski adı Sorp olan köye 1909 yılından sonra Reşadiye adı verildi. Cumhuriyetin ilk yıllarında Van'ın Gevaş ilçesine bağlı olan köy daha sonra Tatvan'a bağlandı.

  • Eski Adı: Sorp veya Reşadiye
  • Nüfus: 666
  • Merkeze Uzaklık: 28
  • Köy Muhtarı: Mahmut Yaşık
  • Okul: İlkokul, Yatılı Ortaokul
  • Sağlık Ocağı: Var

Köyde 80 hane bulunmakta ve 2013 ADNKS verilerine göre 666 kişi yaşamaktadır. Köyde belirli bir aşiret yapısı bulunmayıp, karışık bir nüfus yapısına sahiptir.

Köylüler geçimlerini tarımla uğraşarak, arıcılık, balıkçılık ve hayvancılık yaparak sağlamaktadırlar. Ayrıca yaz aylarında köyün mesire ve piknik alanlarına gelen yerli ve yabancı turistler, köylüler için ayrı bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.

Köyde bir sağlık ocağı ve çevre köylerden gelen öğrencilerin kalabileceği, 480 öğrenci kapasiteli bir yatılı bölge ortaokulu ve bir ilkokul bulunmaktadır.

Köyün asıl tarihi çok eskilere dayanmakta olup, köyde bir kilise ve birde türbe bulunmaktadır. Hz. Ömer döneminde bölgeye İslamiyeti yaymak için geldiği ve burada vefat ettiği varsayılan Abdulcelil Behtani isimli İslam alimine ait olan türbenin üzerine bir kümbet ve yanına ise bir camii inşaa edilmiştir. Önemli bir kısmı ayakta bulunan türbe ve dini eğitimin verildiği zaviye bakımsızlıktan harabe halindedir.

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
AKP128
M.Nezir Karabaş (DTP)70
MHP18
CHP15
HYP5
Muhsim Bayrak5
Rıza Başdaş4
Saadet4
İP4
Toplam264
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)193
AKP101
Edip Safder Gaydalı19
DSP5
BBP4
MHP4
CHP3
TKP1
DYP1
DP1
Toplam332

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus