Turizm

 • Tatvan Doğu Anadolu Fuarı

  1968 yılında Doğu Sanayi Sergisi olarak, bu günkü Tuğ İlköğretim okulunun bahçesinde açılan fuar aynı yıl alınan bir kararla Tatvan Doğu Anadolu Fuarı adını almıştır. Halen göl kıyısında, yaklaşık 90.000 m2’lik alanda çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle faaliyetlerine devam eden ve 30 Haziran – 20 Temmuz tarihleri arasında açık kalan Tatvan Doğu Anadolu Fuarı son yıllarda büyük rağbet görmektedir. Her yıl, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen fuarın uluslar arası bir özellik kazanması için çalışmalar devam etmektedir. Fuar etkinlikleri çerçevesinde her yıl Van Gölünde çeşitli spor müsabakaları düzenlenmektedir. 

 • Tatvan Nemrut Kayak Merkezi

  Yılın 4 ile 5 ayı karlarla örtülü olan Nemrut Krater Dağı, kış sporları açısından uygundur. Bu özelliğinden dolayı Nemrut Dağı’nın Tatvan’a bakan güney yamaçlarında Nemrut Kayak Tesisleri inşaa edildi. 2517 metre uzunluğunda olan tesiste bir adet telesiej biniş istasyonu ve bir adet telesiej iniş istasyonu bulunmaktadır. İki istasyon arasındaki kot farkı 562,17 metredir. Kayak tesisleri, inşaa edildiği alanın güneyinde Tatvan şehir merkezinin ve Van Gölü’nün, kuzeyinde ise Nemrut Krater Gölü’nün olmasından dolayı ve ayrıca Süphan Dağı’nın da buradan görülebilmesinden dolayı eşsiz manzara güzelliklerine sahiptir.

  Kayak merkezinde konaklama imkanı sunan 40 yataklı Nemrut Kardelen Oteli hizmet vermektedir.

  Teleferik Biniş Fiyatları:
  Tek Biniş: 5.00 TL
  Günlük : 20.00 TL.

 • Harmanlı Şelalesi

  Birinci derecede verimli topraklara sahip olduğu, yapılan etütler sonucunda anlaşılan Göllü Ovası’nda, ilkbaharda biriken yağmur ve kar sularıyla bir göl oluşmaktadır. 1958 yılında açılan bir tünel ve kısmi doğal oluşumlu ikinci bir tünel ile ovada biriken sular Van Gölü’ne akıtılmaktadır. Böylelikle doyumsuz güzellikte bir şelalenin oluşumuna imkân sağlanmıştır. Metrelerce yüksekten göle akan bu şelale (Harmanlı Şelalesi) büyüleyici bir görüntü sergilemektedir. Şelalenin göle ulaştığı yerde büyük balık sürülerine rastlamak mümkündür.

 • Konaklama

  Tatvan, konaklama olanakları bakımından bir hayli gelişmiş durumdadır. İşletme ve Belediye belgeli üçüncü ve birinci sınıf oteller mevcuttur. Bunun yanında Turizm Bakanlığı Yatırım Belgeli oteller motel ve kampingler de hizmet vermektedir. Tatvan'da hizmet veren Otellere buradan ulaşabilirsiniz.

 • Sapur Kaynak Suyu Piknik ve Mesire Alanı

  Tatvan’daki önemli turistik yörelerden bir, Van karayolu üzerinde Obuz (Qemer) köyü sınırları içinde yer alan Sapur kaynak suyu ve piknik alanıdır. Kariz dağının eteklerinden çıkan kaynak suyunun en belirgin özelliği karpuzu çatlatacak derecedeki soğukluğudur. Yörenin yeşil bir ağaç ve bir örtüsü ile kaplı olması onu doyumsuz hale getirmektedir.