Ulaşım

Tatvan tarihte İpek Yolu üzerinde, günümüzde ise batı -doğu ve İran-Irak bağlantısını sağlayan Nato yolu üzerindedir. Doğudaki Van-Ağrı illeri ile güney illeri ve batı illerinin ulaşımının kavşak noktasında bulunan Tatvan ve çevresine karayolu, demiryolu, su yolu ve havayoluyla ulaşmak mümkündür.

Bazı Şehirlere Olan Uzaklık

Tatvan-Ağrı

217

Tatvan-Muş

75

Tatvan-Van

125

Tatvan-Diyarbakır

255

Tatvan-Bitlis

25

Tatvan-İstanbul

1500

Tatvan-İzmir

1575

Avrupa- İstanbul bağlantılı Devlet Demir Yolları Tatvan'da Van Gölü üzerinden feribot bağlantılı olmak üzere doğu ülkelerine açılır.

Kentte hava alanı bulunmamakla birlikte, Van, Muş ve Batman gibi komşu illerde her gün düzenli olarak uçak seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Tatvan'da İl Özel İdare Müdürlüğü'nün yatırım programında bulunan ve THY kullanımındaki JR tipi uçakların inip kalkmasına müsait Tatvan Havaalanı projesi gündemdedir.

Van Gölü üzerinde faaliyet gösteren 4 gemi bulunmaktadır. Gemilerin isimleri Rafet Önal, Orhan Atlıman, Tatvan ve Van'dır. Gemiler 1918 gros ton ağırlığında, 82 metre boyunda ve 14 metre genişliğindedir. Her bir feribot takriben 500 ton yük taşıyabilir. Devlet Demir Yolları'na ait yük vagonları Tatvan-Van arası 48 deniz millik mesafede sefer yapan bu feribotlarlar tarafından taşınmaktadır. Tatvan-Van arasındaki ulaşımın daha güvenli ve daha kısa sürede sağlanabilmesi için Van Gölünde çalışan deniz otobüsü kapasitesinin artırılması düşünülmektedir. Şu an mevcut olan feribotlarla bu mesafe yaklaşık olarak 4-5 saat sürmektedir. Vapurlar sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 sefer düzenlemektedirler. Sefer saatleri yük vagonlarının limana varış zamanına göre belirlenir. Kesin bilgiler için Tatvan Limanı iletişim numarasını aramak gereklidir: 0 434 827 35 19

Van-Tatvan karayolunun 66. kilometresinde bulunan Kuskunkıran mevkiinde varolan üst yolun tehlikeli ve uzun olmasından dolayı Eylül 2004 tarihinde tünel açma çalışmalarına başlanıldı. 2380 metre uzunluğundaki Kuskunkıran Tüneli 23 Ekim 2012 tarihinde hizmete açıldı. 9 km süren Kuskunkıran Geçidi yapılan tünelin hizmete girmesiyle yol 6 km kısalarak yolda seyahat süresini 20-30 dakikadan 3-5 dakikaya kadar inmesini sağladı.