Yassıca

Ûnsûs

Yassıca Köyü (eski adıyla Ûnsûs), Tatvan'ın Yelkenli Bucağına bağlı olup, Van Yolu üzerinde Reşadiye’ye 5, Tatvan’a 18 km mesafededir.Köy doğusunda Koyluca (Xerzît) köyü, batısında Kolbaşı (Avetax) ve Düzcealan (Çorsin) köyleri, kuzeyinde Van Gölü, güneyinde ise Kuşluca (Pertevkût) köylerinin bulunduğu Kavar mıntıkasındadır.

  • Eski Adı: Ûnsûs
  • Nüfus: 250
  • Merkeze Uzaklık: 18 km
  • Köy Muhtarı: A.Gani Ataman
  • Okul: İlkokul
  • Sağlık Ocağı: Yok

Köyde Doğu Anadolu Bölgesi iklimi hâkimdir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise sıcak ve kısadır.Bitki örtüsüne bakacak olursak, meyve vermeyen, köylülerin yakacak olarak kullandığı ağaçlar sıklıktadır. Baharda meraları çalılar kaplar.

Köyde daha önceleri Ermeniler yaşamışlardır.1920’li yıllarda buraya yerleşen halk, köyün bugün ki çehresini oluşturmuştur. Ermenilerden kalma, köyün muhtelif yerlerinde 7 adet kilise mevcuttur.

Köy, 36 haneden oluşup, 2013 ADNKS verilerine göre 250 nüfusa sahiptir. Doğum oranı yüksek, ölüm oranı düşüktür. Nüfus artış hızı bölge ile paralel olarak, Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Köyün nüfusu, yaz mevsiminde, kışı İstanbul’da geçirenlerinde dönmesiyle biraz daha fazlalaşır.Köyde tek eşlilik hâkimdir. Nüfus ataerkil yapıda olup, hane başına düşen nüfus oldukça fazladır.

Birkaç ev dışında evler genellikle yeni yapıdır. Evlerde yoğun kar yağışı nedeniyle çatı bulunmaz. Isınmada odun, tezek, çeper ve kömür kullanılmaktadır. Elektrik ve su hemen hemen her evde mevcuttur. Tuvalet ve banyo tüm evlerde bulunmakta olup, bu kısımlar çoğu evlerin içerisinde yer almaktadır. Televizyon birkaç ev dışında tümünde bulunmaktadır.

Köyde evlerin yeni yapı olması, maddi durumun çok düşük olmaması sağlık açısından önemli artıları teşkil etmektedir. Köyde en önemli sağlık sorunu sigara kullanımı ile ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Köyde diğer köylere nazaran temizliğe daha çok dikkat edilir. Temel beslenme ürünleri hayvansal gıdalardır. Ortalama yaşam süresi de Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Köyün küçük olması ve muhtarlık seçimlerine ilgisizlik nedeniyle köyde ikilik veya gruplaşma yoktur. Birkaç hane dışında hepsi birbiriyle yakın akrabadır. Aileler genelde kalabalıktır. Resmi nikâh yaygındır.

Köyün geçimi fiziki ve iklim koşulları nedeniyle, hayvancılığa dayanmaktadır.Sınırlı da olsa tarım yapılmaktadır.Tarım yaygın olmadığı için traktörde mevcut değildir.Yazın inşaatlarda (demirci, sıvacı, kalıpçı, fayansçı,…vs. olarak ) çalışarak geçimini sağlayanların sayısı da önemli ölçüdedir.

Köy halkı hayvancılık yapmaktadır.Hayvan ve hayvan ürünlerini satarak geçimini sağlamaktadır.Ayrıca ceviz, fasulye ve elma yetiştiriciliği de önemli paya sahiptir.

Köyde iletişim Kürtçe ile sağlanmakta olup, Türkçe de konuşulmaktadır. Televizyonun bölgede yaygınlaşması ve hemen hemen her evde bulunması, son 10–12 yıl içerisinde yaşanan olaylar nedeniyle köyünü terk edip, başta İstanbul ve Van olmak üzere Mersin, Aydın gibi illere gidip geri dönmeleri sebebiyle Türkçeyi biraz daha düzgün ve akıcı konuşabilmektedirler. Erkekler kadınlara nazaran Türkçeyi daha iyi kullanabilmektedir. Yeni nesilde Türkçeyi kullanma, eskiye oranla daha sağlıklı ve düzgündür. Hemen her evde bir sabit telefon veya en az bir cep telefonu bulunmaktadır. Köyün herhangi bir noktasında Turkcell ve Avea Operatörleri ile net ve sağlıklı bir iletişim kurulabilmektedir.Okuma- yazma oranı erkeklerde daha iyi durumdadır. Köye okul 1964 yılında yapılmıştır.

Köy, yaklaşık 1 km mesafelik toprak yolla Tatvan-Van Karayoluna bağlanır. Tatvan-Van karayolunun işlek olması nedeniyle ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Köyde her gün Tatvan’la köy arasında çalışan köye ait bir araç mevcuttur. Köy minibüsü her gün saat 15-.00-16.00 arası Hizan Durağından kalkmaktadır. Yassıca Köyü ulaşım açısından Tatvan’ın en avantajlı köyleri arasında yer almaktadır. (Tatvan –Yassıca Köyü arası 18 km’dir.)

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
M.Nezir Karabaş (DTP)91
AKP8
Muhsim Bayrak3
MHP2
CHP1
Saadet1
İP1
Toplam107
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)114
AKP2
BBP2
Toplam118

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus