Obuz

Qemer

Obuz köyü halk arasında Kürtçe adıyla Qemer olarak bilinir. Köyün Tatvan merkeze uzaklığı 11 km'dir. Eskiden köye bağlı olarak bulunan Sapur (Güreşçi) ve Sarxaç (Taşdemir) mezraları, muhtarlıkları ayrılarak köy statüsüne getirildiler.

  • Eski Adı: Qemer
  • Nüfus: 115
  • Merkeze Uzaklık: 11 km
  • Köy Muhtarı: Mehmet Kılıç
  • Okul: İlkokul
  • Sağlık Ocağı: Yok

Köye ilk olarak yaklaşık 150-200 yıl önce bir grup koçer (göçebe) yerleşmiş. Köye daha sonradan Şerefxan ailesinden Şeyh İsa isimli din adamı yerleşmiştir. Yerleşim yeri haline gelmesi sonucu dışardan ve bazı civar köylerden göç almıştır.

Obuz Tatvan-Van yolunun 12. kilometresindedir ve Van'a giderken sağ tarafta kalır. Köyden Sapor deresi geçer. Qemer, Xanemir, Befrepir, Bliskan, Banêpen ve Teşirês'e sırtını yaslamıştır. Karşısında ise Beroj (köyün mezarlığı da burda) yerleşmiştir.

Köyde alabildiğince sarp dağlar, yeşillikler ve su kaynakları mevcuttur. Piknikçilerin gözde mekanı olan Sapor deresi bu bölgededir.

Köy 1992-1996 yılları arasında çok göç vermiştir ve halen bu göç devam etmektedir. Köyde tahminen 15-20 hane mevcuttur. Köylülerin çoğu İzmir, Bursa, İstanbul ve Tatvan şehir merkezinde ikamet etmektedirler. Dışardaki köylüler yaz aylarında memleket hasretiyle kış mevsimine kadar köylerine dönerler. Kış aylarında diğer köyler gibi donuk bir hayat sürer. Arasıra olsa da köyün gençleri camiide bir araya gelerek sohbetler ederler ve camii imamına suallerde bulunurlar.

Köyün en önde gelen ailesi Mala Ehmed'tir. Köyde birkaç hane dışında geri kalanların tümü akrabadır. Köyün en yüksek dağı adından da anlaşılacağı gibi Befrepir'dir. Yıl boyunca burda karlar erimemesine rağmen son birkaç yıldır küresel ısınmadan (sera etkisi) payına düşeni almış ve yaz aylarında karları erimeye başlamıştır. Köyün peynir çeşitleri meşhurdur.

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
AKP39
M.Nezir Karabaş (DTP)18
MHP2
Saadet1
BTP1
TKP1
Toplam62
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)42
AKP17
Toplam59

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus