Kısıklı

Siyamêrî

Kısıklı (Siyamêrî, Siyamir) köyü Tatvan merkeze 65 km uzaklıkta olup minibüsle 3 saatte varılabilen bir köyümüzdür. Köy yollarının bozuk olması sebebiyle 65 kmlik yol ancak 1,5 saatte katedilebilmektedir. Köy bir tepede bulunmakta ve köyün hemen yakınındaki düzlükte Çuvar veya Salis adlı mezra bulunmaktadır.

  • Eski Adı: Siyamêrî veya Siyamir
  • Nüfus: 58
  • Merkeze Uzaklık: 65 km
  • Mezralar: Kepenek (Salis)
  • Köy Muhtarı: Adil Bulut
  • Okul: İlkokul
  • Sağlık Ocağı: Yok

 Kısıklı köyü 86 haneden oluşmaktadır. 1993 yılında boşaltılan köye son zamanlarda geri dönüşler olmuştur.

Köy halkı geçimini hayvancılıkla sağlamakla beraber köyde tarım arazileri yoktur.Köylüler geçimlerini hayvancılık, peynir üretimi, biçtikleri otlar ve kestikleri odunlardan elde ettikleri gelirler ile sağlamaktadır.

Köyde genel olarak bulunan meyve ağaçları ceviz,armut ve elma ağaçlarıdır.Nadiren de olsa erik ağaçları bulunmaktadır.Köye yakın dağlarda Uşkun (Ribês) yetişmektedir

Köyün tarihi hakkında köylüler pek detaylı bilgilere sahip olmasalar da başta köyün hemen yanındaki mezrada olmak üzere, geçmişte köyde Ermenilerin de yaşadıkları bilinmektedir. Fakat köyde herhangi bir kilise yoktur.

Köyün geçmiş yıllarda bulunan okulu şu an kullanılmamakta ve köydeki öğrenciler Yelkenli YİBO'da eğitimlerini sürdürmektedirler.

Köyde yaşayanların soyisimleri: Bulut, Kuriş, Tüzün ve Acar'dır. 2013 ADNKS verilerine göre köyde 58 kişi yaşamaktadır.

Köye gitmek için Reşadiye durağında köy minibüsü bulunmaktadır.Burada bulunan minibüsle köye düzenli seferler yapılmaktadır.

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
AKP22
CHP17
M.Nezir Karabaş (DTP)4
MHP4
HYP3
Diğer8
Toplam58
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)16
Edip Safder Gaydalı15
AKP8
DP2
BBP1
Toplam42

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus