Harmanlı

Pinkas

Harmanlı (Pinkas) köyü Tatvan-Van yolu güzergahında,Reşadiye'yi geçtikten sonra sol tarafa (göl tarafına) düşmektedir.Köyün anayoldan uzaklığı 7 km'dir. Anayoldan sola saptığınız zaman yol 200 metre sonra ikiye ayrılır.Sağdaki yol Göllü'ye (Axkûsê Golê) soldaki yol ise Kuruyaka (Ovanıs) köyüne gider.Kuruyaka köyünün içinden geçip kıvrımlı asfalt yolda bir kaç km daha ilerlendiğinde küçük bir tepenin eteğinde kurulmuş olan Harmanlı köyüne ulaşılır. Köye giden yol takip edildiğinde Çanakdüzü (Komıs) köyüne ulaşılır. Köyün Tatvan merkeze uzaklığı 42 km'dir.

  • Eski Adı: Pinkas
  • Nüfus: 143
  • Merkeze Uzaklık: 42 km
  • Köy Muhtarı: Keleş Gencer
  • Okul: İlkokul
  • Sağlık Ocağı: Yok

Harmanlı Köyü 15-16 haneden meydana gelmektedir.Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.Köylüler genel olarak nohut yetiştirir.Köyün camisi ve tek derslikli okulu mevcut.Köyde meyve ağaçlarının sayısı çok azdır.

Köyde eski zamanlarda Ermenilerin yaşadığı söylenmektedir.Ermenilere ait eski evlerin kalıntıları köye yakın göl taraflarında mevcuttur.

Harmanlı ve Çanakdüzü köyleri arasındaki tepelerden birinde tarihi bir kilise de bulunmaktadır.

Köy halkı çok sıcak ve misafirperverdir.Evlerin çoğu taştan yapılmış olmakla beraber son yıllarda yapılmış olan biriketten evler de bulunmaktadır.

Köyde yaşayanların soyisimleri Gencer,Karaboğa,Kalaç ve Avcı'dır ve Mala Heleci ailesine mensupturlar. Köyde yaşayanların sayısı ADNKS 2013 verilerine göre 143'tür.


Köyün yanında bulunduğu tepeyi aşıp biraz yol alındığında, köylü arasında ziyaret denilen mevkiye ulaşmak mümkün. Rivayete göre Ziyaret adlı mevkiide kadın bir evliyanın kabri vardır ve yine köylülerin anlattıklarına göre yıllar evvel adamın biri yazın serinlemek için ziyaretin hemen yanında bulunan koyunların su içmeleri için yapılmış durgun su kanalına girmek ister.Yanındaki ise burada yatan evliya bayandır sen ise erkeksin istersen yüzme demiş.Fakat adamın dinlemeyip yüzdüğü ve daha sonra bu adamın aklını oynattığı söylenir.Köylünün deyimiyle : ew mêrik aqlê xwe hinda kir ket çolu çiyan..

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
M.Nezir Karabaş (DTP)43
AKP23
CHP2
Mahmut Celadet Gaydalı1
Muhsim Bayrak1
Toplam70
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)67
AKP10
DSP1
Toplam78

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus