Bolalan

Şamînîs

Eski adı Şamînîs olan Bolalan köyü Tatvan'ın Yelkenli Bucağına bağlı olup, Van'a giden yolun sol tarafındadır. Köy kuzeyinde Çataltaş (Vanîka Kavarê), batısında Dibekli (Sûlû), güneyinde Kolbaşı (Avetax) ve Düzcealan (Çorsin) köyleri, doğusunda ise Van Gölü'nün bulunduğu Kavar mıntıkasındadır.
  • Eski Adı: Şamînîs
  • Nüfus: 421
  • Merkeze Uzaklık: 19 km
  • Mezralar: İncekaya (Por) ve Çataltaş (Vanîka Kavarê)
  • Köy Muhtarı: Abid Kutur
  • Okul: İlkokul
  • Sağlık Ocağı: Yok
Köy yaklaşık 1 km mesafelik yolla Tatvan-Van Karayoluna bağlanır. Tatvan-Van karayolunun işlek olması nedeniyle ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Köyde her gün Tatvan’la köy arasında çalışan bir minübüs mevcuttur. Uzaklığı Tatvan merkeze 19 km olan köy ulaşım açısından en avantajlı köyler arasında yer almaktadır.

90'lı yıllarda İstanbul başta olmak üzere Mersin, Adana ve İzmir gibi büyük şehirlere ve Tatvan merkeze göç veren köyün 2013 ADNKS verilerine göre nüfusu (mezralar dahil) 216'sı Erkek, 205'i Kadın olmak üzere toplam 421'dir. Köyde 30 hane bulunmaktadır.

Köyde iletişim Kürtçe ile sağlanmakta olup, Türkçe de konuşulmaktadır.

Köylülerin başlıca geçim kaynakları hayvancılık, balıkçılık ve köy koruculuğudur.

Köyde Doğu Anadolu Bölgesi iklimi hâkimdir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise sıcak ve kısadır.

Köyde yaşayan bazı ailelerin soyisimleri şunlardır: Kotun, Biltekin, Kutur, Kutay, Aytaş, Pirbudak ...

Köyün İncekaya (Por) ve Çataltaş (Vanîka Kavarê) isimli iki mezrası bulunmaktadır.

Por mezrası Van Gölü kıyısında Kurtikan'ın (Tokaçlı) Paşvask (Paşaelmalı) ve Şamînîs'in Çataltaş (Vanîka Kavarê) mezraları arasındadır. Zamanında 30 hanenin bulunduğu mezrada, günümüzde mezra yolunun kötü olması, öğrencilerin okuması için okulun olmayışı, sağlık sorunları nedeniyle halkın farklı yerlere göç etmelerinden dolayı 7 hane kalmıştır. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AK Parti eski Milletvekili Mehmet Emin Ekmen'in de mensubu olduğu Batmanlı Ekmen ailesinin ve ünlü Kürt araştırmacı, yazar Prof. Dr. İsmet Şerif Vanlı'nın kökü Por köyünde yaşamış olan Şeyh Hüseyin'den gelmektedir. Köy yaz aylarında Tatvan merkezden gelen ailelerin uğrak piknik alanlarındandır.

Şamînîs'te daha önceleri Ermeniler yaşamışlardır. Çataltaş (Vanîka Kavarê) mezrasında Ermenilerden kalma fakat tahrip olmuş eski bir kilise mevcuttur. İncekaya (Por) mezrasında Şeyh Hüseyin nam-ı diğer Bapirê Kal türbesi bulunmaktadır.Osmanlı'da bölge valiliği yapmış olan Hüsrev Paşa döneminde Por köyüne yerleştiği varsayılan Şeyh Hüseyin'in yine bu köyde bulunan tarihi mağaralarda inzivaya çekilerek ibadet ettiği bilinir.

Seçİm Sonuçları

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
AKP161
M.Nezir Karabaş (DTP)22
BTP2
HYP1
DP1
MHP1
Toplam188
12 Haziran 2011 Milletvekili Seçimleri
Parti / Bağımsız AdayOy
AKP104
Hüsamettin Zenderlioğlu (BDP)49
Edip Safder Gaydalı10
DSP6
BBP3
TKP2
CHP2
Saadet1
HAS Parti1
Toplam178

Yorum Ekle

blog comments powered by Disqus